Gorsko kmetovanje
“Vrt, uokvirjen z visokimi vrhovi,” je v svoji knjigi Alpska zgodovinska gorske vasi Zell/Sele točno opisal visokogorsko dolino Hans M. Tuschar. Večina kmetijskih posestev v občini je raztresenih po dolini na slikovitih jasah na nadmorski višini od 850 m do 1.140 m in so večinoma dostopna po ozkih, a dobro vzdrževanih, večinoma asfaltiranih dovoznih cestah.
Tradicija in kultura
O tem pričajo številne dvojezične table: v gorniški vasi Zell-Sele zavestno gojijo slovenščino, večina prebivalcev okoli 600-glave skupnosti pripada slovensko govoreči etnični skupini na Koroškem, koroškim Slovencem. Za Zell-Sele je kot dvojezična skupnost značilna kulturna raznolikost, v kateri se srečujejo in mešajo običaji dveh kulturnih področij.
Poleg dveh prostovoljnih gasilskih društev je v Zell-Sele trenutno 10 društev, v katere je po eni strani vključenih veliko od 600 prebivalcev mesta, po drugi strani pa skupaj načrtujejo in izvajajo številne prostočasne aktivnosti. Nabor društev sega od dveh kulturnih društev do dveh športnih društev in pevskega društva. Za ohranjanje slovenskega jezika se zavzemajo predvsem kulturna društva.
Prirodoslovje
Geopark Karavanke
Vzhodne Karavanke so še posebej geološko zanimivo območje s kamninami, starimi več kot 400 milijonov let, ki izstopajo iz zemeljskega površja. Izgradnja čezmejnega Geoparka Karavanke to realnost upošteva. Obiskovalcem odpira nove priložnosti za doživetje neznanega in odkrivanje geoloških skrivnosti. Občina Zell-Sele je v celoti del tega geoparka, pri čemer vzhodna stran Košute ponuja poseben vpogled v zgodovino nastanka gora. Poleg najrazličnejših oblik erozije je tu vidna tudi pisana, rdeče obarvana tarviška breča, ki se kasneje pojavi tudi v soteski Trögerner.
Predelava mineralnih rud, najdenih v Karavankah, zlasti železa, svinca in cinka, je bila stoletja pomemben vir preživetja za prebivalce Zell-Sele. Pomembne panoge so predstavljali kočijaštvo, rudarstvo in proizvodnja oglja za fužine in kovačnice ob Karavankah. Številne relikvije še danes pričajo o živahni dejavnosti. Nedavno odkrita jaškasta peč v Babučnikovem rovu iz 16. stoletja, pa tudi številne rudniške jame in nešteto zlahka prepoznavnih premogovnikov. Geopark Karavanke je priznal UNESCO.
www.geopark-karawanken.at