Gorsko kmetijstvo in lokalno gospodarstvo
Lahko rečemo, da je bilo in je še vedno značilno mauthnersko gospodarstvo, ki ga že tisočletja zaznamujeta prečkanje in trgovanje preko prelaza Plöcken. Hkrati se je za oskrbo popotnikov in prebivalstva razvila raznolika kmetijska struktura, ki še danes sloni na tradicionalnih metodah in inovacijah. Na primer, eno podjetje goji in uspešno trži staro vrsto koruze, belo koruzo iz Ziljske doline.
Planšarski sir z vseevropsko zaščitenim poreklom »Genuss Region Gailtaler Almkäse g. U.« (Okus regije – Planšarski sir iz Ziljske doline ZOP) se proizvaja na 14 planinskih pašnikih v Ziljske doline. Proizvodnja sira ima na tem območju dolgoletno tradicijo in je bila večkrat nagrajena. Za planšarski sir je značilen pikanten okus in fina konsistenca. Pohod na enega izmed planinskih pašnikov se zagotovo splača in bo posebno doživetje. Vse planšarije ter dodatne informacije o pridelavi in pestri zgodovini pridelave planšarskega sira najdete na www.gailtaler-almkaese.at.
Gorniška vasica Mauthen spada v Ziljsko dolino, regijo slow fooda. V planinski vasi Mauthen je zelo pomembna hrana – dobra in domača hrana, pripravljena iz svežih, sezonskih in regionalnih pridelkov. V Kötschach se je vredno odpraviti tudi v Edelgreißler lastnika Herwiga Ertla.
www.slowfood.travel/de
Tradicija in kultura
Leto v gorniški vasi zaznamujejo številni dogodki, kot so cerkveni prazniki, športna tekmovanja ali kulturne predstave. Društva, ki aktivno sodelujejo in oblikujejo vaško življenje, so prav tako raznolika kot dogajanje.
Od rimskih časov so bila lagunska mesta na Jadranu povezana z naselji na severu (npr. Aguntum/Lienz). Po prometni in trgovski poti Via Iulia Augusta so tisočletja potovali naseljenci, vojaki, trgovci in obrtniki, včasih celo vladarji s spremstvom – danes nosi ime te poti festival glasbe in kulture, kulturno poletje z »glasbo iz vseh smeri«.
Izobraževanje in prosti čas
Geopark Karnijske Alpe – pustolovščina v zgodovini Zemlje
Približno 830 km² velik »GeoPpark Karnijske Alpe« se razteza vzdolž državne meje z Italijo od Feistritz an der Gail na vzhodu do Maria Luggau na zahodu. Obsega Karnijske Alpe, Ziljske Alpe, južne Dolomite Lienz ter Ziljsko in Lesno dolino. Vse občine okrožja Hermagor in občina Feistritz an der Gail podpirajo ta regionalni projekt, ki se osredotoča na center za obiskovalce v kraju Dellach an der Gail. Geopark Karnijske Alpe je priznal tudi UNESCO. Posebnost Geoparka Karnijske Alpe so njegovi starodavni fosili in kamnine iz prazgodovine. Nobeno drugo območje v Alpah nima toliko kamnitih dokazov o 500 milijonih let zemeljske zgodovine, vključno z največjim rastlinskim fosilom v Avstriji, starodavnim drevesom v okamenelem gozdu Laas, ki je zaščiten kot naravni spomenik.
www.geopark-karnische-alpen.at