Začnimo z vodo. Od konca 19. stoletja je smaragdno zeleno jezero Lunz zanimivo za tiste, ki iščejo sprostitev, leta 1928 pa so ob jezerskem potoku in ob jezeru odprli prva jezerska kopališča. Velja za najhladnejše jezero v Spodnji Avstriji. Ne le voda, tudi dve najvišji gori v regiji, Dürrenstein (1.878 m) in Ötscher (1.893 m), sta planince že zgodaj pripeljali v Lunz am See, saj sta oba zlahka dostopna.
Gorsko kmetovanje
Kot pove že ime regije, se veliko kmetijstva vrti okoli mošta. Hruškov mošt Mostviertler Birnenmost je redkost po vsej Evropi, saj v večini drugih regij, kjer se proizvaja mošt, ljudje pijejo jabolčnik. Dolgo časa je mošt veljal za rustikalno kmečko pijačo. Kot ponovno odkrita kultna pijača je čisti naravni proizvod tudi užitek za gurmane in je marsikje že našel pot v vrhunsko gastronomijo.
Tradicija in kultura
Zaradi obilice gozdov, razpoložljive vodne energije in bližine rudniških območij je Lunz že v poznem srednjem veku pridobil gospodarski pomen zaradi predelave železa in trgovanja z njim. Razkošne meščanske hiše v vasi še vedno pričajo o blaginji nekdanjih kladivarjev. Znakov umetniške obdelave kovine ni mogoče najti le v vasi, temveč tudi ob železniški progi Ötscherland Express.
Oder ob jezeru v Lunzu s festivalom “wellenklänge” je prepoznaven daleč prek meja Spodnje Avstrije in ga lahko označimo za glavni glasbeni dogodek planinske vasi.
Jezerski oder, ki ga je zasnoval Hans Kupelwieser, je arhitekturna mojstrovina. Leta 2005 je prejel avstrijsko gradbeno nagrado. Oder ima praktično dvojno uporabo: V času brez predstav je to »jezerski odrski bazen« za plavanje, skakanje v vodo, sedenje in ležanje na ploščadih, ki se bodo zvečer spremenile v tribuno.
Pred vsako predstavo se kulisa močno spremeni: Z majhno črpalko črpajo morsko vodo v izravnalno posodo, katere teža dvigne mogočen nadstrešek, ki je do takrat kot koža ležal na tribunah, v višave. Nato vsi ljubitelji umetnosti sedijo zaščiteni pred vetrom in vremenskimi vplivi in lahko uživajo v predstavah.
Forschung
WasserKluster Lunz am See
Ta meduniverzitetni center, ki ga skupaj vodijo Podonavska univerza Krems, Univerza na Dunaju in Univerza za naravne vire in znanosti o življenju na Dunaju, nadaljuje tradicijo biološke postaje Lunz am See, ki je bila zaprta pred nekaj leti. Poudarek je na limnoloških raziskavah. Nekdanji spodnjeavstrijski deželni dom za goste, ki se nahaja v neposredni bližini jezera, je bil preurejen in v njem so zdaj znanstveni prostori. Poleg raziskovanja se izvajajo tudi tečaji, pripravništva in predavanja.