Planinsko naselje na vzhodu Salzkammerguta ob vznožju gorovja Totes Gebirge ni le največje po površini, temveč tudi ena najlepših občin v Zgornji Avstriji. Območje občine se razteza na 230 kvadratnih kilometrih, od tega je skoraj 80 odstotkov gozdnatega. Großer Priel je z 2.515 metri najvišja vzpetina in se pogosto imenuje mejnik Zgornje Avstrije.
V gozdnatem Almtalu gozdarstvo določa podeželsko življenje. V tej dolini okoli gozda je bila vzpostavljena uspešna lesnopredelovalna industrija. Poleg klasične uporabe gozdov je gozdna šola v Grünauu v Almtalu zaslovela s številnimi ponudbami za pohodništvo in gozdne kopeli.
Tako kot v celotnem Salzkammergutu imajo gozdovi in lov pomembno vlogo v tradiciji doline Almtal. Poleg tega se reka Alm že dolgo uporablja kot vir energije. V preteklosti so z vodo opravljali nekatera kovaška dela, danes pa se uporablja za proizvodnjo električne energije.
Število različnih združenj, vključenih v skupnost, je izjemno – skupaj jih je več kot 30. To govori o živahni povezanosti!
Ohranjanje narave in raziskovanje sta v dolini Almtal še posebej pomembna. Poleg več naravnih rezervatov izstopa zlasti Raziskovalni center Konrad Lorenz.
Grünau in Almtal sta znana daleč preko državnih meja po Raziskovalnem centru Konrad Lorenz. Tu že od leta 1973 raziskujejo vedenje sive gosi. Pri 70 letih se je Konrad Lorenz tu v Almtalu začel posvečati sivim gosem. Te živali so v dolini Almtal opazovali že več kot 20 let. Poleg sive gosi se raziskovalci zdaj osredotočajo tudi na krokarja in klavžarja, ptico, ki je v Evropi že izumrla. V sodelovanju s Cumberland Wildlife Park so podrobneje raziskali tudi vedenje volkov.
Ob predhodni prijavi lahko na vodenem ogledu Raziskovalnega centra izveste zanimivosti o aktualnih projektih. Uni Wien Raziskovalni center Konrad Lorenz – Grünau